Zdroj: http://www.pension-idyla.cz/novinky-a-aktuality/cykloturiste-na-vranovsku-mohou-vyuzit-cyklobus-lodni-dopravu-i-vlak  •  Vydáno: 22.11.2016 21:31  •  Autor: Penzion IDYLA

Cykloturisté na Vranovsku mohou využít cyklobus, lodní dopravu i vlak

Cykloturisté na Vranovsku mohou využít cyklobus, lodní dopravu i vlakI v jubilejní 80. rekreační sezóně je pro cykloturisty na Vranovsku a v oblasti NP Podyjí připraveno více možností dopravy s jízdními koly. Již tradičně je oblíbená zelená linka cyklobusu se zastávkami u NP Podyjí a vlakem s přepravou kol se cyklisté mohou dostat až do nejbližší železniční stanice Šumná. Cykloturisté však mohou využít i lodní dopravu po Vranovské přehradě.

Již minulý týden se na autobusových zastávkách v obcích u NP Podyjí objevily označníky a jízdní řády zelené linky cyklobusu, který je provozován v dopravním systému Cyklotrans. Tato linka spojuje již 7.rokem České Budějovice s Vranovem nad Dyjí, NP Podyjí a Znojmo a letos zahájí provoz v sobotu 15.června. Každoročně dopraví českobudějovické cyklobusy množství cykloturistů a turistů z Jižních Čech k Vranovské přehradě a do NP Podyjí. Vzhledem k tomu, že trasa vede po hranici NP Podyjí, je cyklobus stále hojněji využíván návštěvníky Vranovska, kteří se mohou bez použití vlastních aut přiblížit i s jízdními koly do zajímavých míst NP Podyjí nebo využít cyklobus při návratu ze Znojma na Vranovsko.
V červnu a září bude linka jezdit pouze o sobotách, o prázdninách je provoz zabezpečen navíc i v pátek, v neděli a o svátcích. Zajímavou možností je přeprava jízdních kol při zpáteční cestě zdarma, jestliže se cestující prokáže ranní jízdenkou z téhož nebo předchozího dne. Obdobnou službu mohou využít cykloturisté, když se chtějí s koly přepravit po Vranovské přehradě. Jak nám sdělil provozovatel hydrobusu Vranov, pan Balík, mají cestující z cyklobusu při přestupu na jeho loď přepravu kol rovněž zdarma do všech zastávek po Vranovské přehradě. Postačuje prokázat se aktuální jízdenkou z cyklobusu. Loď Vranov přepraví až 150 jízdních kol, Dle slov pan Čurdy, provozovatele další lodní dopravy, umožňují jejich lodě Valentýna a Viktorie přepravit každá přibližně 10 kol. Cykloturisté, kteří chtějí využít pouze okružní plavby si pak mohou kola uschovat na lodním dispečinku.

I když přímo do Vranova nad Dyjí nevede železniční trať, využívají cykloturisté vlakových spojů s možností přepravy jízdních kol na blízké nádražíčko v Šumné. Vlakový spoj je využíván ve velké míře těmi, kteří si projedou NP Podyjí až do Znojma, ale nechtějí zdolávat poměrně velké převýšení zpět na Vranovsko. Na Šumné je možno přestoupit na cyklobus nebo se dopravit po vlastní ose krásným Švýcarským údolím na Vranovskou přehradu a do Vranova nad Dyjí. Cyklistické terény na Vranovsku nemají příliš rovinatý charakter, ale méně zdatní cyklisté či rodiny s malými dětmi si zde mohou naplánovat i méně náročný cyklovýlet s využitím lodní dopravy, cyklobusu či vlaku.

Kontakty: