Zdroj: http://www.pension-idyla.cz/tipy-na-vylet/zricenina-hradu-novy-hradek-u-lukova  •  Vydáno: 26.6.2013 7:40  •  Autor: Penzion IDYLA

Zřícenina hradu Nový Hrádek u Lukova

Zřícenina hradu Nový Hrádek u LukovaPrvními historicky doloženými majiteli tohoto území byli premonstráti z kláštera Louka ve Znojmě, kteří ho v roce 1358 směnili s moravským markrabětem Janem Jindřichem Lucemburským. Ten zde - na nejužším místě skalnaté šíje, asi 80 metrů nad hladinou Dyje postavil dnešní tzv. dolní hrad, a to jako opevněné sídlo plášťového typu využívané k příležitostným loveckým pobytům. Návštěvníci shlédnou unikátně dochovaný hradební systém staršího lucemburské- ho hradu z 14. století s dvojitým, do sebe vloženým prstencem oválných hradeb, pozdějším předhradím a opevněným suchým příkopem.

Součástí prohlídky je dále mladší trojpodlažní hrad převážně z 15. století s mo- hutnou třičtvrtěválcovou věží, skalními místnostmi a miniaturním nádvoří.

Pobyt návštěvníků vrcholí pohledem z vyhlídky do hlubokého dyjského kaňonu Národního parku Podyjí s údolními nivami a spletitě meandrující řekou, která tu z české i rakouské strany obtéká dvě impozantní, hustě zalesněné a proti sobě vybíhající skalnaté ostrožny.

Organizace prohlídek

Příjezd a parkování vozidel

NA VŠECH PŘÍJEZDOVÝCH CESTÁCH JSOU ROZMÍSTĚNY ZÁKAZOVÉ DOPRAVNÍ ZNAČKY A JEJICH DODRŽOVÁNÍ JE PŘÍSNĚ KONTROLOVÁNO!!

Video