Kategorie: Tipy na výlet

Hrad Bítov

Hrad BítovHrad byl založen v 11. století na místě původního velkomoravského hradiště a to jako první z řetězce hradů, které měly chránit jižní hranici přemyslovského státu. První písemná zmínka o hradu Bítov pochází z roku 1061. Hrad byl založen na ostrožně na levém břehu říčky Želetavky. Hrad byl členěn na tři části oddělené navzájem valy. Svým vzhledem se ještě příliš nelišil od starších hradišť.

Bítov zaujal významné místo ve znojemském údělném knížectví a v zastavení postupu německé kolonizace na sever. Další písemné zprávy o hradu pocházejí z 80. let 12. století kdy se český kníže Bedřich rozhodl v roce 1185 napadnout svého rivala znojemského knížete Konráda II. Otu a podle zprávy kronikáře Jarlocha vyplenil znojemskou provincii. Při tomto tažení však hrad Bítov nebyl dobyt. Kolem roku 1200 byl nahrazen původní hradský systém novým rozdělením kraje a výrazem tohoto nového uspořádání je i početná řada zeměpanských správců hradu Bítova. Před polovinou 13. století začala přestavba Bítova, ze které je zachováno torzo válcové věže s břitem a torzo hradního paláce ukryté v hmotě pozdně gotických budov kolem nepravidelného nádvoří.

Počátkem 14. století se Bítov dostává do rodu Lichtenburků z Bítova, kteří přistoupili k další přestavbě hradu a začali budovat jádro hradu na východní straně v místech dnešního paláce. V 17. století byl v majetku rodu Jankovských z Vlašimi a v té době byl přestavěn na barokní opevněný zámek.

Další romantická gotizující přestavba byla provedena v letech 1811-1863 za Daunů. V hradní kapli se zachovala gotická dřevořezba Madony s dítětem z počátků 14. století. Interiéry hradu zdobí hodnotná sbírka obrazů německých a rakouských romantiků a dále jsou zde vystaveny početné zoologické sbírky posledního majitele hradu barona Jiřího Haase.

Kudy k nám?

  • Autobusová doprava - nejbližší autobusovou zastávku najdete ve středu obce Bítov, naproti Obecnímu úřadu. Spoje odsud jezdí směrem na Znojmo, Moravské Budějovice a Jihlavu. Na hrad půjdete asi 2 km pěšky lesní cestou, nebo po silnici.
  • Vlaková doprava - nejbližší železniční stanice je asi 16 km od Bítova v obci Šumná, se spojením na Jihlavu a Znojmo.
  • Lodní doprava - je zajišťována v červenci a srpnu pravidelně. V červnu a září na objednávku. Zastávka je přímo pod hradem - 10 minut chůze do kopce. Loď má stanoviště na hrázi Vranovské přehrady. Délka trasy pod hrad Bítov činí 14,5 km.
  • Parkování vozidel - k odstavení vozidla slouží nové parkoviště nad hradem a to za poplatek. K hradu půjdete 600 m po asfaltu z kopce.

Video

print Formát pro tisk

Fotografie penzionu IDYLA

Novinky a aktuality

Dny otevřených ateliérů

v sobotu 24.9. - 10 - 17 hodin otevřen malířský ateliér pana Jiřího Ryšavého ve Vranově nad Dyjí

Svatováclavský víkend se blíží

O víkendu 23. - 25.9. Vás čeká nejen tradiční znojemský Burčákfest, ale i Svatováclavské posvícení v nedalekých Dobšicích. Pro aktuální info ohledně volné kapacity volejte 602 664 637.


Zobrazit všechny

Kontakt - rezervace ubytování

Penzion IDYLA
Zátiší 397
671 03 Vranov nad Dyjí

Mobil: +420 602 664 637

E-mail: info@pension-idyla.cz

On-line rezervace

Předpověď počasí